Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób wspominamy naszych zmarłych. Porządkujemy groby, zapalamy znicze, oddajemy hołd zarówno naszym bliskim, jak i osobom, które zapisały się w historii – zarówno ogólnonarodowej, jak i lokalnej.
Uczniowie naszej szkoły od lat sprawują opiekę nad grobami na zabytkowym cmentarzu w centrum Wisznic. W ten sposób pragniemy uwrażliwić młodzież na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych którzy odeszli, a związani byli z naszą społecznością.
W tym roku prace porządkowe wykonała klasa VII pod opieką wychowawczyni, pani A. Guzek.
Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie.
(Fotografie Anna Karpiuk)
________________________________________
Cmentarz w Wisznicach, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 15.12.1988 r., został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A 173. Jego historia jest związana z parafią unicką (od 1875 r. prawosławną) i katolicką. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie nagrobki w północnej części cmentarza, związanej z pochówkami katolików.
Na cmentarzu pochowano m.in. członków rodziny naszego patrona, Józefa Ignacego Kraszewskiego. Znajdują się tutaj grobowce:
- Zofii z Malskich Kraszewskiej – matka pisarza,
- Lucjana i Kajetana Kraszewskich – bracia,
- Anny z Nowomiejskich i Błażeja Malskich – dziadkowie,
- Konstancji z Morochowskich Nowomiejskiej – prababka pisarza.
Wśród pomników można znaleźć również informacje o właścicielach okolicznych posiadłości ziemskich, w tym o Juliuszu i Ignacym Sosnkowskich. Ignacy Sosnkowski, uczestnik kampanii napoleońskich i powstania listopadowego, posiadał stopień podpułkownika, krzyż Virtuti Militari oraz Legię Honorową. Był stryjecznym dziadem gen. Kazimierza Sosnkowskiego.
Na terenie cmentarza znajdują się także groby powstańców styczniowych, w tym Antoniego Kazimierza Zbysława.
Więcej informacji na stronie wisznice.pl