Wycieczki

Search

images/slideshow/szkola1ma.jpg

    W bieżącym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkola im. J. I. Kraszewskiego oraz Publicznego Gimnazjum nr 1 im. K. K. Baczyńskiego mieli możliwość uczestniczenia w Pokazach Fizycznych organizowanych przez pracowników naukowych UMCS w Lublinie. Wyjazd odbył się 11 września 2018 r. Uczestniczyło w nim łącznie 46 uczniów z kl. VII – VIII SP i kl. III Gimnazjum. Opiekunami byli: p. Mirosława Iwanek - Bortniczuk, p. Bożena Szczęśniak, p. Anna Wrzosek i p. Alfred Bednarek.

     Zanim zajęliśmy wygodne miejsca w auli uniwersytetu z zainteresowaniem uczestniczyliśmy w bardzo ciekawej lekcji związanej z historią Lublina, pełnej legend i atrakcyjnych miejsc, które mieliśmy możliwość zobaczyć. Odwiedziliśmy punkt mało znany na mapie miasta „DOM SŁÓW” – starą drukarnię, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Poznaliśmy historię tego miejsca, pracę drukarzy dawniej i dziś oraz dotykaliśmy zabytkowych maszyn drukarskich, nożyc introligatorskich. Poznaliśmy pracę zecera i różne pracownie, przez które przechodziło słowo pisane, zanim zostało wydrukowane, np.: pracownia introligatorska czy papieru czerpanego. Zaskakującą informacją było, że papier można zrobić nawet z trawy spod kosiarki czy z trzciny.

     Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta na UMCS – ie. Przed pokazami uczniowie mieli możliwość samodzielnie wykonać kilka doświadczeń. Pokazy odbywały się już po raz 59. i podzielone były na 4 bloki tematyczne: Fizyka zabawek, Błękitna planeta, Fizyka latania, Światło i oko. Prowadzący w atrakcyjny i przystępny sposób wyjaśniali trudne pojęcia fizyczne prezentując zebranym ciekawe doświadczenia.

     Ostatnim punktem naszej wycieczki była projekcja filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”. Taką opowieść o męstwie, bohaterstwie, odwadze pamięta się przez całe życie.

                                                           Opiekun – Mirosława Iwanek - Bortniczuk

Galeria zdjęć

image
 

Zdjęcia z życia szkoły

Dziennik eletroniczny