Uroczystości

9 kwietnia 2018 roku Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” kolejny raz gościła w naszej szkole. W tym roku z

okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przygotowała specjalny program upamiętniający 123 lata

walki o wolność narodu polskiego.

Uczniowie kl. I – III, a potem kl. IV – VI uczestniczyli w wesołej lekcji historii, której towarzyszyły stroje z epoki (szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I Brygady Legionów Polskich) oraz kolekcja replik broni używanej przez powstańców i w czasie I wojny światowej.

Artyści omówili:

- powstania narodowe – kościuszkowskie, okres Księstwa Warszawskiego, listopadowe, styczniowe, I wojna światowa

- sytuację pod zaborami

- rolę i legendę marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionów

- ekwipunek i uzbrojenie

- kulturę i sztukę patriotyczną.

Podczas pokazu wciągano uczniów do wspólnej zabawy, przebierano w stroje i pozwalano spróbować sztuki walki.