Gazetka szkolna
images/slideshow/szkola1ma.jpg

To tak naprawdę imieniny Andrzeja - patrona Szkocji, Grecji i Rosji. W Polsce obchodzimy to tylko jako tradycję lub symbolicznie i aby się bawić, ale w Szkocji świętują to jako uroczystość narodowa!


Dawno, dawno temu wróżby andrzejkowe były tylko przeznaczone dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem były katarzynki, ale to całkiem inna historia). Z początku traktowano je bardzo poważnie, wszystkie wróżby były odprawiane indywidualnie. Jednak z czasem to się zmieniło- przybrały one formę zbiorową.


Ciekawą rzeczą jest to, że dawniej były także inne wróżby:
Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża, albo panny losowały przedmioty o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny. Niektóre wierzyły też, że strona, od której zaszczekał pies miała być tą, z której nadejdzie przyszły małżonek. Część też wykorzystujemy w dzisiejszych czasach np. wróżymy z wosku.
Andrzejki wiązały się też z przesądami np. nie witania się przez próg czy rozbitego lustra na 7 lat nieszczęść.


Z tej okazji odbyła się także 24 listopada 2016r. dyskoteka w naszej szkole. Klasy młodsze z bardzo uśmiechniętymi buziami bawiły się, brały udział w konkursach i wróżyły, a ich starsi koledzy tańczyli do utraty tchu (i nóg w pewnym sensie). Dodatkową atrakcją okazało się malowanie twarzy. Wszędzie czuło się pozytywną energię i moc dobrej zabawy.

Galeria zdjęć

image
 

Zdjęcia z życia szkoły

Dziennik eletroniczny

Dyżur w czasie ferii zimowych w oddziałach przedszkolnych

 

W czasie ferii zimowych w oddziałach przedszkolnych będzie pełniony dyżur w godz: 7:30 - 16:30 (6-latki do godz: 15:00) dla dzieci, których rodzice pracują i nie mają możliwości zapewnienia opieki swojemu dziecku.
Prosimy o wypełnienie deklaracji i oświadczenia (do pobrania u wychowawców grup) i złożenia ich do dnia 24.01.2018 r. (u wychowawców grup). Po tym terminie, deklaracje i oświadczenia nie będą już przyjmowane. Prosimy o wyrozumiałość i przestrzeganie terminów.