Rozmowa z Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wisznicach — Stanisławą Chilczuk

- Z wielkim zaangażowaniem i pasją wykonuje Pani swoją pracę. Kiedy postanowiła Pani poświęcić swoje życie młodzieży?

- Moja mama zauważyła, że potrafię otoczyć opieką młodszą siostrę. Wychowywałam się na wsi, prace polowe sprawiały że rodzice z sąsiedztwa zajęci byli różnymi czynnościami i pod moją opiekę powierzali swoje pociechy. Dzięki mamie i jej ukierunkowaniu moich zainteresowań wybrałam szkołę Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli w Chełmie. W Liceum przedmiotów pedagogicznych uczyła mnie prof. Makowska. Wspaniały pedagog, to ona przybliżyła mi psychikę małego dziecka, dorastającej młodzieży. Już wtedy ugruntowałam swój wybór, Że będę pracować z dziećmi. Ukończyłam studia na kierunku pedagogicznym, poszerzyłam je o wiedzę logopedyczną. Praca z dziećmi daje mi wiele satysfakcji.

- Zawód nauczyciela wymaga olbrzymiej cierpliwości i opanowania. Jakimi jeszcze cechami według Pani powinien odznaczać się nauczyciel?

- Nauczyciel to osobowość empatyczna. Tylko taka osoba będzie dobrze czuła się w tym zawodzie. Potrafi zrozumieć dziecko, jego odczucia. Zawód nauczyciela nie pozwoli zestarzeć się w sensie psychicznym, a więc nauczyciel to osoba emanująca otwartością, chęcią nawiązywania kontaktu, cechująca się dużą dozą Życzliwości dla osób z otoczenia. Obcowanie z dziećmi, dorastającą młodzieżą wnosi w codzienne Życie wiele radości. Ciągle wychowujemy was w różnych sytuacjach dnia, przez co my również jesteśmy na etapie waszych potrzeb, doznań, problemów. Prawdopodobnie nauczyciela można poznać w tłumie. Zawód jest wyrzeźbiony w naszej osobowości.

- Czy w dotychczasowej karierze zdarzyła się sytuacja, w której nie mogła sobie Pani poradzić z młodzieżą?

- Nie przypominam sobie sytuacji w których, nie mogłam sobie poradzić z młodzieżą. Są różne trudne problemy wychowawcze. Zawsze wychodzę z założenia, Że one są trudne dla mnie, ale dla ucznia są jeszcze trudniejsze. To jemu trzeba pomagać, nie mnie. Dobrze, jeżeli znajdzie się złoty środek, gorzej gdy zostajemy sami z problemem.

- Jest Pani dyrektorem szkoły, zdążyła Pani zauważyć plusy i minusy wynikające z piastowania tego stanowiska. Czy woli Pani obecną posadę, czy wykonywanie zawodu pedagoga?

- To zależy jak na to popatrzymy perspektywicznie. Niewątpliwie wykonywanie obowiązków dyrektora wymaga poświęcenia wiele czasu na zrealizowanie pewnych wizji rozwojowych szkoły. W sumie jest to droga twarda, ale do celu. Wykonując obowiązki kierownika w zakładzie pracy efekty swojej pracy kieruje się na duże grupy odbiorców. Praca pedagoga to niejednokrotnie kluczenie, zatrzymywanie się, poświęcanie więcej czasu jednostce, poszukiwanie. Jest to również bardzo trudne i nie zawsze widać efekt.

- Czy obecna szkoła bardzo różni się od szkoły, do której Pani chodziła, będąc w naszym wieku?

- Uczyłam się na podręcznikach mniej skomplikowanych, co nie znaczy, Że nie znam ułamków. Wystarczał jeden podręcznik do przedmiotu przez co tornistry były lżejsze. Chodziłam do szkoły w granatowym fartuszku z białym kołnierzykiem i bardzo miło wspominam ten strój. Pisałam piórem zwykłym, maczanym w kałamarzu z atramentem. Takie pióro jeszcze posiadam. Graliśmy bardzo często w szczypiorniaka piłką uszytą ze szmatek. Teraz jak popatrzę na boisko mojej szkoły to wydaje mi się małe a wtedy było takie okazałe. Ławki w których uczyłam się w szkole podstawowej wykonane były z desek, były podobne do ławek w kościele, miały tylko szerszy blat z otworem na kałamarz, były dwuosobowe.

- Co chciałaby Pani przekazać uczniom, którzy będą czytać gazetę?

- Czytajcie gazetkę i kolekcjonujcie ją. Po latach z przyjemnością do nich wrócicie. No i redaktorem można być w każdym wieku a więc poszukujcie ciekawych tematów do publikacji, a może do prowadzenia działu gazetki.

- Dziękuję.

Ewelina Jaszczuk - 2008r.

KLAUZULA INFORMACYJNA

Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych
w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016 r., dalej zwanej jako „RODO”, informujemy, że:
- dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
- Pana/Pani dane osobowe są przetwarzane w celu należytego udostępniania strony internetowej oraz prawnie uzasadnionemu obowiązkowi wywiązania się z art. 5 ust. 2 RODO,
- dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
- Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej. Pana/Pani dane osobowe mogą być przekazywane do państw trzecich i organizacji międzynarodowych, które zapewniają odpowiedni stopień ochrony danych osobowych,
- Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
- przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
- ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
- podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne w celu udostępnienia strony internetowej,
- Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu,
- klauzula informacyjna znajduje się również w linku „Ochrona danych osobowych”).

Zamknięcie komunikatu oznacza akceptację na przetwarzanie danych